PROJEKT “IDATEE HOIDJAD” TARVASTU GÜMNAASIUMIS

Loomise kuupäev 06.11.2019

Tarvastu Gümnaasiumis toimus SANA projekti “Idatee hoidjad” käigus kaks ühislaagrit koos Tartu Annelinna Gümnaasiumi 8.klassiga.

Esimene laager oli 19.- 22. septembril. See oli meie esimene kohtumine Annelinna Gümnaasiumi õpilastega. Annelinna õpilased rääkisid emakeelena vene keelt, mis oli alguses harjumatu. Samas oskasid paljud neist väga soravalt eesti keeles rääkida. Tuli välja, et nad õpivad keelekümblusklassis. Tartus läksime Emajõele sõitma viikingilaevaga Turm, mis meile väga meeldis. Pärast viikingilaevaga sõitu oli loeng viikingite teadmistest looduse kohta ning hiljem küpsetasime lõkkel vorstikesi ja kaneelirullide sarnaseid lõkkesaiu. Kui kõht oli kõigil täis, suundusime edasi Rõugesse. Kohale jõudes pakkisime oma asjad lahti ja uudistasime ringi, kus me need paar päeva elame. Rõuges võõrustas meid Saarsilla Talukohvik, saime väga häid toite ja kõht oli alati täis ja kui tekkis soov minna poodi, oli ka see võimalus olemas. Õhtul olid meil tutvumismängud, mis olid väga lõbusad ning pärast pikka päeva oli hea põhku pugeda.

Järgmisel päeval oli meil ekskursioon Rõuge muinastalus, endisel linnamäel ja lähiümbruses. Kuulasime loengut viikingisõdalastest, nägime turviseid, kiivreid ja relvi. Kes tahtis, sai vibu lasta ja oda visata. Me proovisime õhtusöögiks ise lõkke peal viikingite toitu teha, mis oli huvitav ja teistmoodi kogemus. Meil oli ka üsna palju vaba aega ning osa sellest kasutasime Pesapuu vaatetornis käimiseks.

21. septembril oli ajalooline rollimäng “Kohtumõistmine,” mis oli väga omapärane. Mängisime viikingite koosolekut, kus igaüks sai oma muredega kuninga ette astuda ja sellele lahenduse leida. Erinevaid muresid oli palju - kellel uputati laev, kellel varastati lambad ja kellel isegi naine. Pärast seda oli treening pehmendatud relvadega ja kui kõigil oli võitlemine selge, oli tahtjatel võimalus osavõtta turniirist. Turniiri võitis Pol Annelinna Gümnaasiumist.

22. septembril, viimasel laagripäeval, pakkisime asjad kokku ja hakkasime meister Toomas Asi juhendamisel meisterdama puulusikaid. Lusika tegemine oli üllatavalt põnev ja üks paras nikerdamine. Pärast seda jätsime Tartu Annelinna Gümnaasiumi õpilastega hüvasti ja asusime koduteele.

 

Teine laager toimus 17.-20. oktoobril meie koolis, Tarvastu Gümnaasiumis. Laagri esimesel päeval võtsime vastu külalised Tartu Annelinna Gümnaasiumist ja pärast kooli tutvustamist läksime õpetaja Kälina Savkaga savist ruune voolima. Igal ruunil oli oma kindel tähendus ja viikingid olid neid argielus kasutanud päris tihti. Näiteks ennustamiseks, kas minna sel päeval naabrimehe kanu varastama või mitte. Natuke keeruline oli väikestele ruutudele sümboleid teha ja ära siluda, et need ilusad oleks.

Peale saviga mäkerdamist tuli meil kätte võtta niit ja nõel, sest hakkasime õmblema viikingiaegset kapuutsi. Kapuuts ise nägi välja väga lihtne, kuid selle õmblemine venis mitmete tundide peale. Kui kapuuts oli valmis, sai käsi puhata ja me võisime tegeleda oma asjadega.

Järgmisel päeval jagati meid kahte rühma, ühed läksid õpetaja Jaan Rohtiga viikingiketti tegema ja teised läksid MTÜ Agelinde meistritega vahanikerdusi tegema. Kuna vahaga pole varem eriti kokkupuudet olnud, siis oli päris huvitav vaha saagida ja skapelliga sellele mustreid peale lõigata. Meie tehtud vahavormide järgi pidid meistrid oma töökojas igaühele messingist kaelaehte või sõle valmis valama.

Enne tiimide vahetust oli meil lõunapaus ja siis läks edasi keti tegemine. Alguses tundus keti kokkupanemine päris keeruline, kuid nipi kätte saades, läks selle tegemine väga kiirelt.

Kellel kett oli valmis ja tahtis veel oma vahakujukest viimistleda, oli see võimalus olemas.

Õhtul õmmeldi veel viimased kapuutsid kokku. Osad poisid, kes olid laisad, lasid tüdrukutel enda kapuutsi kokku õmmelda ja pärast tõid neile tänutäheks šokolaadi.

19. oktoobril oli laagri eelviimane päev, siis me panime oma ruunide jaoks kokku nahast vöökoti. Hiljem oli meil orienteerumine, kus grupp koosnes neljast kuni kuuest liikmest ja oli väga lõbus käia Mustlas ringi ja pildistada. Kui kõik grupid jõudsid tagasi kooli juurde, oli meil kogunemine ja õpetaja Aive pani kokku lõbusa esitluse meie tehtud fotodest. Nii said külalised maastikumängu käigus näha kõiki Mustla olulisi hooneid ja kohti.

20. oktoober oli kahjuks meie laagri viimane päev, mil mängisime kätlemismängu. Ja varsti oli aeg saata oma külalised koduteele. Tegelikult oli väga kurb nendega hüvasti jätta. Aga me kohtume nendega veel, kuna nad kutsusid meid kevadel nende klassiga Peterburi ekskursioonile kaasa ja nende klassi tüdrukud kirjutavad juba uueks aastaks projekti, et 9. klassi jõudes uuesti kohtuda.

Meile väga meeldis meie projekt, meeldisid mõlemad laagrid ja kindlasti soovime, et sellised laagreid oleks rohkem...

 

                                            Mia-Triin Ütsik, Triinu Taimi Priinits, Kerttu Nõmm

 

 

 

 

Viimati muudetud 06.11.2019.