Tarvastu gümnaasiumi 10. – 12. klassi õpilastel oli võimalus osaleda Tartu Ülikooli Delta keskuses läbiviidavas projektis InMaS. Nädal varem said samast projektist osa ka meie kooli 9. klassi õpilased.
Meie päev algas ringkäiguga Delta õppehoones. Saime teada, et Delta keskus avati kõigest kaks aastat tagasi ja on üks põhjamaade moodsamaid digitehnoloogilisi õppehooneid. Kuid juba jääb see keskus väikseks ning uus on planeerimisel. Majas töötab ja õpib umbes 3000 inimest. Uus delta õppehoone pakub oma motiveeriva ruumikujundusega õpilastele erinevaid mitmekülgseid võimalusi iseseisvaks tööks, näiteks grupitöödeks mõeldud klaaskabiinid, paljud väikesed arvutiruumid jne.
Seejärel saime nö otse tegijatelt infot tootmises ja transpordis kasutatavatest erinevatest robotitest. Selleks, et üks praktiliselt tegutsev robot oma kätega kokku panna on vaja vaid julgust, pealehakkamist ja lennukaid ideid.
Siis tuli päeva põnevaim osa: asusime programmeerima robotautot, mis pidi läbima käänulise tänava, peatuma ülekäiguraja ees ja seejärel tulema toime ringteel sõitmisega. Algas lõputu katsetamine, mis tekitas lausa sõltuvust. Iga väiksemgi roboti liigutus tuli arvutis programmeerida ning seejärel rajal järele proovida. Ja kui tunduski, et kõik on juba paigas, siis rajal selgus ikka, et robot ei liigu üldse nii nagu tahtsime. Tuli jälle minna programmi juurde parandusi tegema. Töötuba lõppes meie programmeeritud robotite võistlusega ja see oli väga lõbus. Mõned virtuaalsed jalakäijad said ikka üle tee ka. Parimatele jagati kingitusi.
Teises töötoas jootsime kokku väikese vooluringi ja kui juhtmed õiges järjekorras kokku saime, siis süttiski tilluke ledlambike põlema.
Omandasime sel päeval mitmeid uusi oskusi. Enamik meist programmeeris robotit esimest korda ja kuigi jootekolbi olime tööõpetuse tunnis varemgi käes hoidnud, siis see 350 kraadi kuuma tekitas pisut kõhedust ja pani käed värisema.
Oli põnev ja hariv koolipäev!